Razem: 0,00 zł
NVIDIA A100 zaprojektowana została by wspierać funkcjonowanie najbardziej wydajnych centrów danych na świecie, przyspieszać procesy wykorzystujące zaawansowaną analitykę oraz możliwości, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja. Systemy obliczeniowe dużej skali (HPC) niewątpliwie przyspieszają postęp nauk obliczeniowych, a NVIDIA A100 skutecznie ten postęp wspiera. Czym się charakteryzuje NVIDIA Tesla A100? Jak wypada w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami producenta?
Układ NVIDIA Tesla A100 – najważniejsze cechy
W momencie rynkowego debiutu NVIDIA Tesla A100 była najmocniejszą kartą graficzną na świecie. Zaprezentowano ją światu w ramach GPU Technology Conference, która stała się dla producenta okazją do przedstawienia jego najnowszej wówczas architektury – Ampere.
Logo NVIDIA,
W porównaniu z poprzednią generacją A100 zapewnia nawet 20-krotnie wyższą wydajność. Dzięki możliwości podzielenia każdego NVIDIA GPU na siedem niezależnych instancji i udostępnienia ich siedmiu różnym użytkownikom, realizujących różne zadania, NVIDIA A100 może się dynamicznie dostosowywać do zmieniających potrzeb i wymagań biznesowych. Realizować wiele zadań równocześnie i to bez najmniejszego wpływu na równoległe procesy. Oczywiście nie jest to jej jedyna zaleta. Wspomnieć należy również ogromnej przepustowości pamięci, która wynosi nawet ponad 2 TB/s, dzięki czemu jednostka ta doskonale sprawdza się przy obsłudze najbardziej złożonych modeli i zestawów danych.
Układ NVIDIA A100 opiera się na litografii 7 nm N7 TSMC, a sam rdzeń graficzny ma powierzchnię 826 mm². Imponująca jest również liczba tranzystorów, wynosząca 54,2 mld! Dodajmy do tego 6 912 rdzenie CUDA, 432 jednostki TMU i 432 rdzenie Tensor Core. Trudno znaleźć na rynku lepsze rozwiązanie.
NVIDIA Tesla A100 a inne karty graficzne z oferty NVIDIA
W ofercie NVIDIA znaleźć można wiele kart graficznych, które powstały w oparciu o różne architektury. Prezentując światu architekturę Ampere, NVIDIA postawiła sobie za cel stworzenie najbardziej uniwersalnego i elastycznego układu. Debiut układu NVIDIA Tesla A100 udowodnił, że producent jak najbardziej jest w stanie ten cel zrealizować. Doskonale potwierdzają to specyfikacje poszczególnych kart tj.:
- NVIDIA Tesla A100 / NVIDIA Ampere A100,
- NVIDIA Tesla V100 / NVIDIA Volta V100,
- NVIDIA Tesla P100 / NVIDIA Pascal P100.
11x większa wydajność HPC w ciągu czterech lat,
Każda z tych kart powstała w ramach innej architektury – Ampere, Volta i Pascal. Każda kolejne przewyższała technologicznie i wydajnościowo poprzedniczkę i niejednokrotnie zaskakiwała swoją specyfikacją rynek. NVIDIA P100 oferuje 15,3 mld tranzystorów wtłoczonych w matrycę 16 nm, NVIDIA V100 – 21,1 mld tranzystorów i matrycę 12 nm, zaś opisywana NVIDIA A100 wspomniane już 54,2 mld tranzystorów i matrycę 7 nm. Równie imponująco wygląda ewolucja w kontekście liczby rdzeni CUDA (3 584 w przypadku P100, 5 120 w przypadku V100 i 6 912 w przypadku Ampere), jednostek TMU (odpowiednio 224, 320 i 432) czy pamięci VRAM (odpowiednio 16 GB HBM2, 16/32 GB HBM2 i 40GB HBM2e).
Kto powinien pomyśleć o NVIDIA A100?
Karta graficzna A100 to profesjonalne rozwiązanie – wciąż jedno z najlepszych na rynku, które adresowane jest do klientów poszukujących przede wszystkim ogromnej wydajności. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest niezawodne rozwiązanie, które będzie skutecznie wspierać najbardziej zaawansowane procesy analityczne, kompleksowe platformy, wykorzystujące sztuczną inteligencję i wdrożenia realizowane na bardzo dużą skalę. Biorąc pod uwagę powyższe, a także cenę karty NVIDIA A100, jest to produkt adresowany przede wszystkim do dużych centrów danych, które świadczą usługi dla innych podmiotów, a także dużych firm, które takie centra rozwijają w ramach własnej struktury organizacyjnej.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że NVIDIA A100 oferowana jest w ramach kompleksowej oferty producenta, stworzonej dla centrów danych. Obejmuje ona między innymi niezbędne oprogramowanie, sterowniki, biblioteki, a także zoptymalizowane modele i narzędzia z bogatego katalogu NVIDIA NGC™. Wszystko po to, by na wielu płaszczyznach wspierać zaawansowane procesy analityczne.
Co więcej, architektura Ampere, zgodnie z założeniem producenta, jest niezwykle elastyczna, co oznacza, że można ją nieustannie rozbudowywać o kolejne jednostki, by w ten sposób dynamicznie odpowiadać na zmieniające się potrzeby biznesu. Odpowiednio zaprojektowana infrastruktura systemowa, a także zaawansowane narzędzia monitorujące pozwalają w czasie rzeczywistym monitorować kluczowe metryki oraz zarządzać i optymalizować realizowane zadania.