Razem: 0,00 zł
W ostatnich latach coraz częściej używa się terminów takich jak: rzeczywistość wirtualna, rzeczywistość rozszerzona czy rzeczywistość mieszana. I choć nie są to nowe technologie – naukowcy Paul Milgram i Fumio Kishino rzeczywistość mieszaną, łączącą w sobie cechy rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, zdefiniowali już w 1994 roku. Dziś obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój tej dziedziny. Co więcej, możemy niemal w każdym momencie jej doświadczać. Czym jest technologia rozszerzonej rzeczywistości? Jakie możliwości niesie za sobą extended reality?
Czym jest rozszerzona rzeczywistość?
Termin extended reality (XR) to niezwykle interesujące i szerokie zagadnienie, które łączy w sobie elementy trzech różnych technologii – rzeczywistości wirtualnej (VR), rzeczywistości rozszerzonej (AR) oraz rzeczywistości mieszanej (MR). Przy ich pomocy łączy się wirtualne środowisko z rzeczywistym i umożliwia użytkownikowi mniej lub bardziej zaawansowane interakcje.
Przez rzeczywistość wirtualną rozumieć należy całkowicie wirtualne, sztucznie wygenerowane środowisko, do którego użytkownik może trafić dzięki specjalnym okularom czy kaskom z wbudowanym wyświetlaczem. Przy pomocy tej technologii można chociażby zabrać nowego pracownika na wycieczkę po firmie i przedstawić mu kluczowe dla organizacji osoby, oprowadzić klienta po jego przyszłym mieszkaniu czy pozwolić przespacerować się po rajskiej plaży przed wykupieniem wycieczki.
Rzeczywistość rozszerzona, znana również jako rzeczywistość poszerzona, polega na nałożeniu na otaczającą nas rzeczywistość sztucznych, cyfrowo wytworzonych obiektów. W odróżnieniu od rzeczywistości wirtualnej nie ma tu mowy o całkowitym odcięciu od realnego świata. By jednak w otaczającej nas rzeczywistość dostrzec cyfrowo wygenerowane elementy, konieczne jest wykorzystanie specjalnych okularów lub aparatu swojego smartfona. Prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym przykładem wykorzystania technologii AR jest gra Pokémon GO, która jakiś czas temu cieszyła się ogromną popularnością na całym świecie.
Rzeczywistość mieszana łączy w sobie cechy VR i AR, zakłada całkowite odcięcie użytkownika od świata rzeczywistego, jednak dzięki czujnikom przenosi ruchy ze świata rzeczywistego do wirtualnej rzeczywistości. Technologia ta znajduje dziś zastosowanie przede wszystkim w świecie rozrywki i gier.
Rozszerzona rzeczywistość – przykłady zastosowania
Możliwości, jakie niesie za sobą technologia XR są niemal nieograniczone. Udowadniają to kolejne pomysły na jej wykorzystanie w codziennym czy biznesowym otoczeniu. Doskonale widać to chociażby na przykładzie rozwiązań, jakie udało się wdrożyć dzięki NVIDIA CloudXR. Pozwoliła ona chociażby „ożywić” prototyp wyścigowego samochodu elektrycznego i zestawić go z rzeczywistym pojazdem, a także umożliwiła płynną współpracę inżynierom, zlokalizowanym w dwóch, oddalonych od siebie o kilkadziesiąt mil zakładach produkcyjnych w taki sposób, jakby przebywali w jednym pomieszczeniu.