Razem: 0,00 zł
Z każdym kolejnym rokiem sztuczna inteligencja oraz możliwości, jakie za sobą niesie, zaskakują coraz bardziej. Zasilane danymi algorytmy już dziś zmieniają nasze codzienne życie i krajobraz biznesowy. Po AI sięga dziś niemal każda branża, gdyż w technologii tej dostrzega wymierne wartości – szansę na ograniczenie kosztów, zwiększenie przychodów, poprawę wydajności czy redukcję ryzyka. Jak sztuczna inteligencja jest dziś wykorzystywana przez poszczególne branże? Co zrobić, by zacząć korzystać z możliwości, oferowane przez AI?
Rola sztucznej inteligencji w sektorze przemysłowym
O ile jeszcze kilka lat temu biznes bardzo często pozostawał nieufny wobec rozwiązań opartych o AI, dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Co więcej, firmy są znacznie lepiej przygotowane do cyfrowej rewolucji. Posiadają odpowiednią kulturę danych, kompetentne zespoły oraz infrastrukturę systemową, która pozwala na procesowanie ogromnych ilości danych i wydobywanie z nich biznesowej wartości.
W stworzeniu odpowiedniego ekosystemu dla rozwoju AI w firmie pomóc może chociażby NVIDIA i oferowane przez nią rozwiązania – układy graficzne NVIDIA H100 i NVIDIA A30, superkomputery NVIDIA DGX czy kompleksowy pakiet oprogramowania NVIDIA AI Enterprise. Bez odpowiedniego sprzętu i mocy obliczeniowej wiele problemów biznesowych czy społecznych niestety nie uda się rozwiązać. Na szczęście w większości przypadków wdrożenie AI w firmie nie pociąga za sobą wydatków liczonych w setkach tysięcy. Na popularności zyskują też skalowalne modele subskrypcyjne.
Przykłady zastosowania AI w różnych branżach
Sztuczna inteligencja może wspierać procesy w różnych sektorach przemysłowych. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie może być jej zastosowanie w poszczególnych branżach.
Finanse i ubezpieczenia
Branże finansowa i ubezpieczeniowa jako jedne z pierwszych upomniały się o sztuczną inteligencję, gdyż w ich przypadków pozwala ona wręcz rewolucjonizować dotychczasowe modele biznesowe. Wiele procesów w takich organizacjach jest manualnych, a przez to kosztownych i podatnych na ludzkie błędy. Odpowiednio przeszkolone algorytmy mogą skutecznie automatyzować wiele powtarzalnych zadań i w ten sposób generować znaczące korzyści. Mowa nie tylko o możliwej redukcji zatrudnienia, ale również poprawie jakości. Branża finansowa jest bardzo mocno regulowana, co pociąga za sobą ryzyko nałożenia ogromnych kar za nieterminowe lub błędne procesowanie operacji klientów, a także niedopełnienie innych obowiązków, wynikających z obowiązujących przepisów.
AI w świecie finansów i ubezpieczeń pozwala ponadto doskonalić ofertę, optymalizować skład portfeli inwestycyjnych, oferować klientów maksymalnie spersonalizowane strategie inwestycyjne oraz coraz popularniejsze robodoradztwo. Możliwość analizowania ogromnych wolumenów danych w czasie rzeczywistym – np. przy pomocy NVIDIA AI pozwala również efektywniej identyfikować przestępstwa finansowe oraz podejrzane transakcje na rachunkach klientów, które wymagają inwestygacji.
Ochrona zdrowia
Medycyna chętnie korzysta z nowoczesnej technologii i AI nie stanowi tu wyjątku. Uczenie maszynowe oraz zaawansowane modele predykcyjne pozwalają dziś nieustannie doskonalić metody leczenia, skuteczniej identyfikować jednostki chorobowe, monitorować w czasie rzeczywistym stan pacjentów czy analizować zdjęcia rentgenowskie, by doszukiwać się na nich zmian, które ludzkie oko może nie dostrzec lub pominąć.
Branża medyczna generuje ogromne wolumeny danych, których analizowanie tradycyjnymi metodami nie jest już możliwe. Z pomocą przychodzą jednak rozwiązania takie jak NVIDIA HPC i jej superkomputery, które skomplikowane obliczenia wykonują w ułamkach sekund. W rezultacie dzięki AI możemy cieszyć się nie tylko lepszą jakością obsługi pacjenta, szybszą detekcją schorzeń i skuteczniejszymi terapiami ich leczenia, ale również szybszym opracowywaniem nowych leków.