Razem: 0,00 zł
Jak zacząć swoją przygodę ze Sztuczną Inteligencją (AI)?
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wdziera się w nasze codzienne życie, dlatego też nikogo nie powinno dziwić rosnące nią zainteresowanie. Mowa jednak nie o zainteresowaniu z perspektywy podmiotu korzystającego z możliwości i udogodnień jakie niesie za sobą AI, ale z punktu widzenia przedstawicieli biznesu i specjalistów IT, którzy chcieliby lepiej zrozumieć sposób działania sztucznej inteligencji i przetestować ją na konkretnym problemie biznesowym. Jak zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji? Gdzie szukać wartościowych materiałów na jej temat?
Jak zacząć ze sztuczną inteligencją?
Rozpoczęcie przygody ze sztuczną inteligencją wbrew pozorom nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Doskonałym potwierdzeniem dla tych słów jest bogata oferta szkoleń z zakresu programowania czy szeroko rozumianej sztucznej inteligencji, które adresowane są do najmłodszych. Mowa nie tylko o opracowanych z myślą o maluchach materiałach edukacyjnych w formie książek, wykładów, krótkich filmów czy interaktywnych szkoleń online, ale nawet grach, które poprzez zabawę pozwalają poznawać świat technologii, rozwiązywać proste problemy biznesowe i tworzyć pierwsze linijki kodu.
Oferta szkoleń dla dorosłych, niezależnie od aktualnego poziomu wiedzy na temat AI, jest jeszcze szersza. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że przygodę ze sztuczną inteligencją rozpocząć dziś może każdy, kto tylko wyrazi taką chęć i posiada w sobie odpowiednie pokłady cierpliwości i samozaparcia. Jak zacząć z AI? Pierwszym krokiem niewątpliwie powinno być zapoznanie się z wartościowymi publikacjami na temat sztucznej inteligencji, które pozwolą lepiej zrozumieć, czym jest sztuczna inteligencja (AI)?. Nie da się ukryć, że AI to pojęcie niezwykle pojemne, w obrębie którego mieszczą się koncepcje takie jak chociażby uczenie maszynowe (Machine Learning), uczenie głębokie (Deep Learning) czy przetwarzanie języka naturalnego (NLP).
Gdzie zacząć uczyć się o sztucznej inteligencji?
Jeśli nasza obecna wiedza na temat sztucznej inteligencji jest niewielka i ciągle zadajemy sobie pytania: jak zacząć korzystać z AI i jakich kompetencji wymaga rozpoczęcie przygody ze sztuczną inteligencją, zacznijmy od dobrego szkolenia wprowadzającego. Wyposaży nas ono w fundamentalną wiedzę, pozwoli uporządkować różne pojęcia i koncepcje, a być może ukierunkuje nieco nasze zainteresowanie na konkretny wycinek świata AI. Gdzie szukać takich szkoleń? Pomocne będą przede wszystkim znane platformy edukacyjne MOOC (ang. MOOC, Massive Open Online Courses) – m.in. Coursera, którą do życia powołały uniwersytety Stanford i Yale, EdX, uruchomiona przez MIT i Harvard, Udacity, Udemy, FutureLearn itp.
Oferta szkoleniowa tego typu podmiotów jest dziś nieprawdopodobnie szeroka, a biorąc pod uwagę to, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się dziś sztuczna inteligencja, nikt nie będzie miał problemu z znalezieniem interesującego szkolenia, poświęconemu tej tematyce i to na każdym poziomie zaawansowania. Ogromną zaletą platform edukacyjnych jest nie tylko dostępność najróżniejszych kursów, ale również kompleksowych ścieżek szkoleniowych, czyli przemyślanych programów edukacyjnych, które pozwalają zbudować solidne podstawy, a następnie rozwijać wiedzę w ramach obranej specjalizacji. Jeśli którekolwiek z zagadnień realizowanych w ramach takiego programu okaże się kłopotliwe do przyswojenia lub zainteresuje nas na tyle, że będziemy chcieli rozszerzyć swoją wiedzę, możemy sięgnąć po alternatywny kurs, a następnie wrócić do realizowanego programu i dalej podążać obraną ścieżką. Warto podkreślić, że szkolenia oferowane przez platformy MOOC są na ogół bezpłatne, o ile nie zależy nam na otrzymaniu certyfikatu, potwierdzającego ukończenie konkretnego szkolenia i przyswojenie konkretnego materiału.