Razem: 0,00 zł
Jeszcze do niedawna pojazdy kierowane autonomicznie, czyli bez udziału kierowcy, kojarzyły nam się wyłącznie z filmami science fiction. Były jedynie futurystyczną fantazją, która wydawała się być niezwykle trudna w realizacji. Okazuje się jednak, że autonomiczne samochody nie są żadną utopijną wizją, ale wcale nie tak odległą przyszłością. Naukowcy czynią na tym polu coraz większe postępy, a dynamiczny rozwój technologii i coraz większe moce obliczeniowe komputerów tylko przyspieszają realizację takiego scenariusza. Jak działają samochody autonomiczne? Kiedy należy się ich spodziewać na naszych drogach?
Czym są autonomiczne samochody?
Samochody autonomiczne to, mówiąc najprościej, samochody bezzałogowe. To pojazdy, którymi steruje nie człowiek, ale odpowiednio przystosowany do tego zadania komputer. Jak to możliwe? Wszystko dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu w zakresie sztucznej inteligencji i zdolności maszyn do uczenia się na podstawie zdarzeń obserwowanych w przeszłości. I choć wizja pojawienia się na naszych drogach bezzałogowych pojazdów wydaje się być nieco utopijna, starania na tym polu podejmują dziś największe motoryzacyjne koncerny – w tym m.in.: Mercedes-Benz, Volvo, Audi, Nissan czy General Motors. Sporo do powiedzenia mają również technologiczni liderzy – w tym Google i NVIDIA.
Czy rzeczywiście na drogi mają szansę wyjechać samochody autonomiczne NVIDIA? Nie dosłownie, jednak nie da się ukryć, że gigant z Santa Klara istotnie wspiera rozwój technologii pojazdów autonomicznych, oferując swoje rozwiązania wielu koncernom motoryzacyjnym. W listopadzie ubiegłego roku w Sztokholmie Volvo zaprezentowało swojego najnowszego SUV-a EX90, który zdaniem producenta wyznacza dla marki początek nowej ery elektryfikacji, technologii i bezpieczeństwa. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że jest to komputer na kołach, zasilany rozwiązaniami dostarczonymi właśnie przez NVIDIA. Mowa o platformach NVIDIA DRIVE Orin oraz DRIVE Xavier. Ten najbezpieczniejszy jak dotąd samochód, wyprodukowany przez Volvo, gotowy jest do autonomicznej jazdy bez nadzoru. Jego dostawy rozpoczną się już na początku 2024 roku.
Zaprezentowany przez NVIDIA ekosystem NVIDIA DRIVE stanowi duży kamień milowy w kierunku upowszechniania się inteligentnego transportu. Jest to zaawansowane rozwiązanie, po które sięga wiele dużych podmiotów z szeroko rozumianej branży transportowej. Platformę NVIDIA DRIVE Orin wykorzystano chociażby przy produkcji zaprezentowanych końcem ubiegłego roku SUV-a The Polestar 3 czy nieco bardziej futurystycznego sedana Air od Lucid. Rewolucja zapowiada się również w transporcie publicznym, a to za sprawą chociażby izraelskiego start-upu Imagry, który sięgną po platformę NVIDIA DRIVE Orin, by przy jej pomocy stworzyć autonomiczne autobusy, które już wkrótce mają szansę pojawić się na ulicach Izraela.