Razem: 0,00 zł
Cyfrowy Bliźniak (Digital Twin) – co to jest i gdzie jest wykorzystywana ta technologia?
Technologia Digital Twin nie jest jeszcze powszechnie stosowana, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Tworzenie cyfrowych bliźniaków, czyli wirtualnych odpowiedników rzeczywistych przedmiotów już dziś znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle – pozwala doskonalić metody produkcji, minimalizować częstotliwość usterek i podnosić jakość finalnego produktu. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą łączenia świata wirtualnego z otaczającą nas rzeczywistością? Które branże wykazują największe zainteresowanie technologią Digital Twin?
Digital Twin – znaczenie i historia koncepcji
Cyfrowy bliźniak (ang. digital twin) to nic innego jak matematyczny model czy cyfrowe odwzorowanie rzeczywistego przedmiotu, obiektu, procesu czy systemu. W jakim celu tworzy się wirtualne odpowiedniki? Aby odpowiedzieć na to pytanie, cofnijmy się w czasie o kilkadziesiąt lat i zajrzyjmy do biur NASA, w których pracownicy skoncentrowani byli wówczas nad realizacją programu Apollo.
Projektowane przez agencję kosmiczną kapsuły odgrywały ogromną rolę w procesie podboju Księżyca. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, a także z punktu widzenia powodzenia całego przedsięwzięcia, niezwykle istotne było ich właściwe testowanie. Początkowo zadanie to realizowano poprzez budowę replik, jednak wraz z rozwojem technologii informatycznych zaczęto przenosić prototypy kapsuł do wirtualnej rzeczywistości, by tam poddawać je najróżniejszym badaniom i testom. W analogiczny sposób NASA radziła sobie z działaniem w sytuacjach kryzysowych. Uszkodzenie pojazdu kosmicznego wymaga opracowania precyzyjnego plan misji ratunkowej. Odwzorowanie jej w symulatorze i przeanalizowanie z wielu różnych perspektyw zwiększało szanse na zminimalizowanie ryzyka niepowodzenia takiej akcji do minimum.
Z biegiem lat strategia wykorzystywana przez przemysł kosmiczny zyskała na znaczeniu i sięgać po nią zaczęli przedstawiciele także innych branż. Dziś zasilany właściwymi danymi wirtualny bliźniak stanowi niemal lustrzane odbicie fizycznego przedmiotu, procesu lub złożonego systemu. To doskonałe narzędzie, które pozwala łączyć świat cyfrowy z rzeczywistym, by w ten sposób optymalizować procesy biznesowe, doskonalić jakość prototypów czy wspierać procesy decyzyjne.