Razem: 0,00 zł
Nowa karta graficzna RTX 6000 Ada Generation od NVIDIA – charakterystyka i zastosowanie
Rozwijająca się dynamicznie technologia, w tym między innymi ogromny postęp w obszarze rozwoju sztucznej inteligencji, niesie za sobą konieczność ciągłego doskonalenia infrastruktury systemowej i dostosowania jej możliwości do zmieniających się potrzeb. Coraz bardziej zaawansowane modele i narzędzia zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na dużą moc obliczeniową. Na potrzeby te niezmiennie od lat odpowiada NVIDIA. Udowadnia to chociażby swoją najnowszą kartą graficzną RTX 6000 Ada Generation. Czego można się po niej spodziewać? Kogo powinna zainteresować nowa jednostka giganta z Santa Clara?
Karta graficzna RTX 6000 Ada Generation – specyfikacja techniczna
Oferta kart graficznych NVIDIA nieustannie się poszerza. Prezentowane zaledwie kilka lat temu jednostki coraz szybciej zastępowane są kolejnymi generacjami, które jeszcze mocniej śrubują i tak imponujące już możliwości. W wielu obszarach producent z Santa Clara ściga się już sam ze sobą i zaskakuje rynek możliwościami, które jeszcze do niedawna wydawały się nierealne do osiągnięcia. Doskonałym przykładem jest chociażby karta graficzna RTX 6000 Ada Generation.
Jeszcze do niedawna jednymi z najbardziej potężnych jednostek w ofercie producenta były: Quadro RTX 6000 oraz Quadro RTX 8000. W najnowszej generacji zostały one zastąpione przez RTX A6000 oraz RTX 6000 Ada Generation. Obie karty adresowane są do najbardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują od karty graficznej ogromnej pamięci, niezawodności działania i doskonałych parametrów.
Nowości w swojej ofercie NVIDIA zaprezentowała końcem 2022 roku. O ile z perspektywy graczy najbardziej interesującymi nowościami w ofercie były karty GeForce RTX 4080 i GeForce RTX 4090, inżynierowie, projektanci i artyści 3D znacznie bardziej zainteresowali się premierą RTX 6000 Ada Generation. Czy się zawiedli? Z pewnością nie mieli ku temu powodów.
Nowe GPU, zaprojektowane z myślą o stacjach roboczych, postawiono na architekturze Ada Lovelace. RTX 6000 Ada Generation łączy 142 rdzenie RT trzeciej generacji, 568 rdzeni Tensor czwartej generacji i 18 176 rdzeni CUDA nowej generacji z imponującymi 48 GB pamięci graficznej z kodem korekcji błędów (ECC). Przekłada się to na imponującą wydajność FP32 (Single-precision TFLOPS), która sięga 91,06 TFLOP i przepustowość pamięci dochodzącą maksymalnie do 960 GB/s. Dzięki tak imponującym parametrom zapewnia wręcz bezprecedensowe renderowanie oraz niespotykaną wydajność obliczeniową.
Źródło: https://stock.adobe.com/pl/images/graphics-card-modern-gaming-gpu-graphics-processing-unit-on-black/421880296
Jak RTX 6000 Ada Generation wypada na tle RTX A6000? Choć nie da się ukryć, że RTX A6000 to niezwykle potężna karta graficzna, odpowiadająca na współczesne potrzeby biznesu i świata nauki, RTX 6000 Ada Generation istotnie ją przewyższa. Oferuje o 135% wyższą wydajność FP32 i o 25% wyższą przepustowość pamięci.
Rozwiązania przyszłości dla najbardziej wymagających użytkowników
Zbudowana na architekturze Ada Lovelace jednostka wykorzystuje rdzenie CUDA nowej generacji. Zapewniają one przetwarzanie o podwójnej prędkości dla operacji zmiennoprzecinkowych o pojedynczej precyzji (FP32). Pozwala to istotnie poprawić wydajność prac w obszarze symulacji, grafiki czy renderowania. Zauważalne przyspieszenie chociażby fotorealistycznego renderowania treści filmowych zapewniają również rdzenie RT trzeciej generacji. To właśnie one usprawniają renderowanie rozmycia ruchu opartego na ray tracingu z zachowaniem niezwykle wysokiej dokładności wizualnej.
Jaką rolę pełnią rdzenie Tensor czwartej generacji? Ich funkcja wykracza nieco poza świat wizualizacji i koncentruje się na poprawie wydajności obliczeniowej sztucznej inteligencji. Jak wyjaśnia producent, obsługują one akcelerację FP8 i zapewniają niezależne ścieżki danych zmiennoprzecinkowych i całkowitych, aby przyspieszyć wykonywanie ich mieszanych obliczeń.
W tym miejscu wspomnieć należy również o imponującym GPU, a pisząc konkretniej – 48GB pamięci GDDR6. Przeprowadzanie zaawansowanych symulacji, obliczeń i analiz na ogromnych zbiorach danych, a także praca nad renderowaniem, to zadania, które wymagają odpowiednio dużego GPU. Analitycy danych, inżynierowie czy artyści 3D doskonale zdają sobie sprawę z tego, że bez odpowiedniego zapasu pamięci ich praca może być dość uciążliwa. Wybierając kartę graficzną RTX 6000 Ada Generation, obawy te są zupełnie niepotrzebne. Parametry karty są bowiem na tyle wysokie, by spełniać oczekiwania zgłaszane obecnie przez rynek i jednocześnie odpowiadać na potrzeby jutra.