Razem: 0,00 zł
W ostatnim czasie ogromne poruszenie wywołał ChatGPT i możliwości, jakie niesie za sobą wykorzystanie sztucznej inteligencji w obszarze generowania treści. I choć sama idea nie jest nowa, precyzja rozwiązania stworzonego przez OpenAI wywołała niemałe poruszenie. Uzmysłowiła również wielu osobom, że sztuczna inteligencja może coraz skutecznej zastępować człowieka, a przynajmniej istotnie wspierać jego codzienną pracę. Sprawne działanie ChatGPT możliwe jest dzięki dużemu modelowi językowemu. Czym są i jak działają neuronowe modele językowe? Gdzie dziś można je wykorzystywać?
Czym jest duży model językowy?
Duże modele językowe (LLM, ang. Large Language Model) to nic innego jak modele uczenia maszynowego, które zdolne są do wykonywania różnorodnych zadań z zakresu przetwarzania języka naturalnego (NLP). Trenuje się je na ogromnych zbiorach danych po to, by były w stanie odpowiadać na zadawane pytania, generować własne treści, odpowiednio je klasyfikować, streszczać czy też tłumaczyć na języki obce.
Pojawianie się ich kolejnych generacji takich modeli stanowi dowód szybkiego postępu rozwoju sztucznej inteligencji. Szacuje się, że rozmiary dużych modeli językowych na przestrzeni ostatnich lat zwiększały się każdego roku dziesięciokrotnie. Wraz ze wzrostem ich rozmiaru, a co za tym idzie poziomu złożoności, rosną również ich możliwości. Doskonale widać to na przykładzie ChatGPT, który w swojej poprzedniej wersji nie był tak precyzyjny. Nie radził sobie chociażby z dłuższymi formami pisanymi, często się powtarzał i w rezultacie nie dostarczał wartości, jakich oczekiwał użytkownik końcowy. Niedoskonałości te w dużej mierze udało się wyeliminować w aktualnie dostępnej wersji modelu, jednak wciąż daleko mu do doskonałości. Nie zmienia to jednak faktu, że jego możliwości są imponujące. Imponująca jest również praca wykonana przez algorytmy, dzięki którym jest on w stanie zaskakiwać użytkowników i zmieniać naszą rzeczywistość.
Stworzenie dużego modelu językowego jest niewątpliwie niezwykle trudne. Mowa zarówno o samym opracowaniu takiego modelu, jak i jego późniejszym utrzymaniu. Między innymi z tego względu LLM-y są niedostępne dla większości przedsiębiorstw. Zapewnienie dużej skuteczności działania wymaga bowiem przeszkolenia modelu na odpowiednich zbiorach danych. Potrzebna jest do tego odpowiednia infrastruktura systemowa oraz moc obliczeniowa, która sprosta temu zadaniu. O jak dużej mocy mowa? By zbudować model wspierający ChatGPT OpenAI skorzystało z dostarczonego przez Microsoft, wartego dziesiątki milionów dolarów superkomputera, który w tamtym czasie znajdował się w piątce najpotężniejszych maszyn na świecie.