Jak to działa?

Kryptowaluty, Bitcoin, co to w ogóle jest ?

Najczęściej słysząc pojęcie kryptowaluty myślimy, że to „jakieś wirtualne pieniądze”. To jednak nowatorska technologia internetowa, a wykorzystanie jej do płatności to tylko jedna z możliwości.

Kryptowaluta to system, najczęściej oparty o tzw. Blockchain (łańcuch blokowy) czyli zdecentralizowaną, rozproszoną bazę danych, którą tworzy sieć P2P (peer-to-peer) – czyli komputery użytkowników tejże sieci, które stają się jej węzłami. Za ich pośrednictwem dokonywane są transakcje, ich autoryzacja i rozliczanie. Jednostki kryptowaluty są wartością umowną, a stan „kont” - indywidualnych portfeli – jest również zapisany w systemie. Dostęp do sieci może uzyskać każdy za pomocą aplikacji, giełd czy punktów handlowych.

Jest to nowatorski kierunek w globalnym systemie finansowym, który został stworzony bez udziału instytucji finansowych, co powoduje, że zaczyna stanowić swego rodzaju alternatywę dla tradycyjnego systemu finansowego, jaki dziś znamy.

Większość państw uznaje kryptowaluty za jednostkę walutową. Obecnie notowanych jest ponad 200 kryptowalut na dedykowanych giełdach, a ich wyceny, w szczególności największych i najpopularniejszych jak Bitcoin czy Ethereum, coraz częściej zestawiana jest z tradycyjnymi walutami jak USD czy EURO w portalach branżowych.

Co to jest bitcoin?

Bitcoin (symbol BTC) jest prekursorem kryptowalut, pierwszą walutą cyfrową świata wykorzystującą blockchain. Transakcje bitcoin mogą być obsługiwane przez Interenet, banki, kantory, giełdy czy punkty handlowe. Dzięki zapisowi w łańcuchu bloków żaden bitcoin nie zostanie wydany podwójnie, ukradziony czy zmieniony.

Ważną cechą bitcoina jest jego stała, skończona liczba (21 mln sztuk), co oznacza brak jakiejkolwiek inflacji. Obecnie kurs 1 BTC przekracza 16 000$ !.

Bitcoin, jak również inne kryptowaluty, zawdzięczają swoją wycenę dynamicznie rosnącej grupie osób, która wierzy, że technologia, na której są oparte zyskuje na wartości i znaczeniu. Bitcoin staje się z roku na rok coraz bardziej pełnoprawną walutą, w pełni akceptowalnym przez rządy poszczególnych krajów środkiem płatniczym. Mimo to, jego wartość kreowana jest przez podmioty, które go akceptują w swoich punktach handlowych – inaczej mówiąc im bardziej jest rozpowszechniony tym jego wycena jest wyższa. Coraz częściej powstają specjalne bitomaty do wypłaty waluty, a sieć punktów akceptujących płatności w bitcoinie bardzo dynamicznie się rozwija.

Jak zdobyć bitcoiny ? Można je np. kupić na giełdzie lub „wydobyć” – generowanie bitmonet ma charakter probabilistyczny – może na nie natrafić każdy użytkownik sieci aktywnie weryfikujący transakcje po spełnieniu określonego warunku – statystycznie jest to bardzo mało prawdopodobne. Co to oznacza w praktyce ? Oznacza to, że „wydobywanie” (w analogii do wydobycia złota) zależy od stosunku mocy obliczeniowej wniesionej do sieci, do całości mocy obliczeniowej sieci - w praktyce im większa moc obliczeniowa naszego komputera tym większa szansa na „znalezienie” bitcoina.

Którą walutę "wydobywać" by na tym zarobić?

Z racji rosnącej trudności wydobycia (wzrostu łącznej mocy obliczeniowej sieci) bardzo trudno jest dziś kopać bitcoina profitowo. Na szczęście podobnie do bitcoina można „wydobywać” inne kryptowaluty. Obecnie najpopularniejszą z nich jest Ethereum.

W dużym skrócie kopanie kryptowalut polega na podłączeniu do sieci blockchain komputera o wysokiej mocy obliczeniowej. Najpopularniejszym i jednym z bardziej wydajnych sposobów jest zastosowanie mocy obliczeniowej kilku kart graficznych. Procesory używane w grafikach są bardzo wydajne w stosunku do swojej ceny i energochłonności – trzeba bowiem pamiętać, że kosztem poza sprzętem jest również energia elektryczna.

Przykładowe zestawy, ich moc obliczeniową w kopaniu Ethereum i innych „kopalnych” kryptowalut, wydajność i przybliżoną opłacalność można znaleźć w naszym dziale „koparki kryptowalut”.

Szczegółowe informacje o tym jak zacząć swoją przygodę z „miningiem” (wirtualnym górnictwem) uzyskacie kontaktując się z naszymi specjalistami, mailowo lub telefoncznie – zapraszamy do działu KONTAKT

- brak towarów w tej kategorii -