Razem: 0,00 zł
Wielkoskalowe rozwiązania NVIDIA H100 z chłodzeniem cieczą
O wdrażaniu rozwiązań, śmiało sięgających po możliwości sztucznej inteligencji, myśli coraz więcej organizacji. Coraz częściej angażują one do pracy zaawansowane modele AI przy najróżniejszych projektach. Odpowiadając na stale rosnące potrzeby biznesu, firma Supermicro sięgnęła m.in. po potężne procesory graficzne NVIDIA H100 i stworzyła niezwykle skalowalne rozwiązanie – Supermicro Rack Scale AI Solution. Jakie możliwości oferują chłodzone cieczą szafy serwerowe producenta? Kto powinien zainteresować się takim rozwiązaniem?
Supermicro i NVIDIA na targach COMPUTEX 2023
Tegoroczne targi COMPUTEX 2023, które odbyły się końcem maja w stolicy Tajwanu, Tajpej, zostały zdominowane przez dwie firmy – Supermicro i NVIDIA. Giganta z Santa Clara nie trzeba przedstawiać prawdopodobnie nikomu – z jego kart graficznych korzysta cały świat. Supermicro generuje wprawdzie kilkukrotnie niższe przychody, jednak również jest niezwykle liczącym się graczem w szeroko rozumianej branży IT. Mająca swoją główną siedzibę w San Jose firma jest liczącym się w świecie dostawcą kompleksowych rozwiązań IT dla chmury, AI/ML, pamięci masowej i 5G/Edge.
Targi COMPUTEX 2023 firmy wykorzystały do zaprezentowania nowości produktowych, które powstały dzięki połączeniu sił. Supermicro przedstawiło szeroką gamę serwerów i rozwiązań pamięci masowej, a także zademonstrowało w pełni zintegrowaną szafę serwerową z najnowszym systemem chłodzenia cieczą.
„Zwiększając nasze moce produkcyjne, by sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu na wydajną, wielkoskalową infrastrukturę sztucznej inteligencji i centra danych w chmurze, Supermicro dostarcza najbardziej innowacyjne i zaawansowane systemy w branży, zintegrowane jako kompleksowe rozwiązanie do montażu w szafie serwerowej” — wyjaśniał Charles Liang, prezes i dyrektor generalny Supermicro. „Od najpotężniejszych dostępnych systemów sztucznej inteligencji, z maksymalnie ośmioma procesorami graficznymi NVIDIA H100 HGX, po kompaktowe serwery brzegowe, które muszą działać w trudnych warunkach środowiskowych, zapewniamy najszerszą gamę rozwiązań dla najbardziej wymagających obciążeń, w tym nowe rozwiązania chłodzenia cieczą, które zmniejszają zużycie energii przez centra danych i zwiększają ich wydajność.”
Centra danych i efektywność energetyczna
Rosnące zainteresowanie firm takich jak NVIDIA czy Supermicro kwestiami związanymi z efektywnością energetyczną oferowanych rozwiązań nikogo nie powinno dziwić. Jest to temat żywo dyskutowany na wielu szczeblach władzy i ustawodawstwa. W lipcu bieżącego roku Parlament Europejski przyjął uzgodnione wcześniej z krajami członkowskimi plany oszczędzania energii. Tak zwany Europejski Zielony Ład zakłada zmniejszenie zużycia energii przez UE o 11,7% do 2030 roku.
Jak plany te mają się do centrów danych? Z pewnością nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale szacuje się, że odpowiadają one za ok. 2% globalnego zużycia energii. Biorąc pod uwagę rosnące apetyt firmy na gromadzenie i biznesowe wykorzystanie danych, a także ogromne zainteresowanie rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji, można śmiało przypuszczać, że procent ten będzie się proporcjonalnie zwiększał w najbliższych latach.
Bardzo ciekawe jest również to, jak energia elektryczna jest alokowana do poszczególnych procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania serwerowni. Centra danych zużywają energię elektryczną głównie do zasilania serwerów, urządzeń sieciowych, chłodzenia i oświetlenia. Serwery i urządzenia sieciowe pobierają energię elektryczną do pracy i przetwarzania danych, a chłodzenie jest niezbędne do utrzymania optymalnej temperatury i przeciwdziałania przegrzewaniu się sprzętu. Część energii zużywana jest również przez oświetlenie, systemy monitorujące, regulujące wilgotności itp. Mogłoby się wydawać, że większość energii zużywają urządzenia komputerowe, które wykonują właściwą pracę, jednak okazuje się, że sprzęt IT pochłania niewiele ponad 50% energii. Drugim największym jej „pożeraczem” jest właśnie system chłodzenia (20%). Nie powinno zatem dziwić, że właśnie w tym obszarze producenci szukają dziś pola do optymalizacji.