Razem: 0,00 zł
Sztuczna inteligencja znajduje dziś zastosowanie w wielu branżach, jednak pierwszym skojarzeniem z pewnością nie jest szkoła czy szeroko rozumiana branża edukacyjna. Nie zmienia to jednak faktu, że również w tym obszarze stosuje się zaawansowane rozwiązania wykorzystujące możliwości AI. W jaki sposób sztuczna inteligencja rewolucjonizuje branżę edukacyjną? Jakie korzyści niesie za sobą taka rewolucja?
Sztuczna inteligencja dla szkół – przykłady zastosowania
Sztuczna inteligencja ma wiele potencjalnych zastosowań w szkołach i systemach edukacyjnych, jednak na ogół nie są one tak obrazowe i spektakularne jak zastosowanie AI chociażby w służbie zdrowia (rozwijanie nowych leków i terapii) czy transporcie (budowa autonomicznych pojazdów). Wynika to między innymi z faktu, że branża edukacyjna nie jest tak dochodowa i tak dobrze doinwestowana jak chociażby farmacja czy motoryzacja.
Oczywiście nie oznacza to, że sztuczna inteligencja omija szkoły i platformy edukacyjne. Firmy reprezentujące EdTech co rusz prezentują rozwiązania, które rewolucjonizują doskonale nam znane metody i techniki nauczania, nierzadko przenoszą uczniów do wirtualnych światów i dynamicznie personalizują ścieżki szkoleniowe, by maksymalnie angażować i w rezultacie poprawiać efektywność procesu nauczania. Przejdźmy jednak do konkretnych przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w szkołach i szeroko rozumianym procesie nauczania. Co umożliwia AI w szkole?
- Personalizację nauczania – sztuczna inteligencja może dostosować program nauczania do indywidualnych potrzeb i umiejętności uczniów. Na podstawie analizy danych, chociażby dotychczasowych postępów w nauce czy wyników najróżniejszych testów, AI może rozpoznać mocne i słabe strony uczniów, ich predyspozycje, słabości i na tej podstawie dostosować materiał, metody i tempo nauczania do ich indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, by zachęcić do nauki i w rezultacie zwiększyć efektywność nauczania.
- Automatyzację oceniania – zaawansowane algorytmy można zaprząc do pracy przy automatycznym ocenianiu prac i testów. Modele sztucznej inteligencji mogą analizować odpowiedzi uczniów i przypisywać im właściwe oceny, co może znacznie skrócić czas potrzebny na ocenianie, dostarczać informację zwrotną o czynionych postępach niemal w czasie rzeczywistym, a także zapewnić bezstronne i sprawiedliwe traktowanie wszystkich uczniów. Ogromną zaletą jest również uwolnienie nauczycieli od żmudnej i czasochłonnej pracy i tym samym umożliwienie im skoncentrowania się na uczniach i ważniejszych aspektach nauczania.
- Tworzenie inteligentnych systemów wsparcia – opanowanie trudniejszego materiału nierzadko sprawia uczniom trudności i wymaga dodatkowej pomocy ze strony nauczyciela. Okazuje się, że w tym zadaniu również AI może zastąpić pedagoga. Sztuczna inteligencja może dostarczać potrzebnego wsparcia, które umożliwi uczniom zrozumienie i opanowanie trudniejszych zagadnień. Zaawansowane modele mogą udzielać wyjaśnień, przytaczać dodatkowe przykłady, odpowiadać na pytania i oferować uzupełniające materiały, by wspomóc proces pozyskiwania nowej wiedzy.
- Analizę danych i prognozowanie – AI może analizować dane dotyczące postępów uczniów, ich obecności na zajęciach, zachowań czy wielu innych aspektów i dostarczać nauczycielom oraz dyrektorom placówek edukacyjnych wielu cennych informacji. Dzięki takiemu wykorzystaniu technologii można chociażby identyfikować obszary wymagające poprawy, prognozować wyniki uczniów, podejmować lepsze decyzje dotyczące procesu nauczania lub inne kroki zaradcze w odpowiedzi na identyfikowane w procesie analizy danych problemy.