Razem: 0,00 zł
W ostatnim czasie ogromne poruszenie wywołał ChatGPT i możliwości, jakie niesie za sobą wykorzystanie sztucznej inteligencji w obszarze generowania treści. I choć sama idea nie jest nowa, precyzja rozwiązania stworzonego przez OpenAI wywołała niemałe poruszenie. Uzmysłowiła również wielu osobom, że sztuczna inteligencja może coraz skutecznej zastępować człowieka, a przynajmniej istotnie wspierać jego (...)
Sztuczna inteligencja w ostatnich latach nie przestaje zaskakiwać. Przy jej pomocy można już nie tylko prowadzić zaawansowane analizy danych i próbować na tej podstawie przewidywać przyszłości, ale również tworzyć prawdziwe dzieła sztuki czy wymagające formy pisemne. Czym są i jakie możliwości niosą za sobą sieci generatywnych przewodników (GAN)? Gdzie znajdują dziś zastosowanie i jak zmieniają (...)
Rozwijająca się dynamicznie technologia, w tym między innymi ogromny postęp w obszarze rozwoju sztucznej inteligencji, niesie za sobą konieczność ciągłego doskonalenia infrastruktury systemowej i dostosowania jej możliwości do zmieniających się potrzeb. Coraz bardziej zaawansowane modele i narzędzia zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na dużą moc obliczeniową. Na potrzeby te niezmiennie od lat (...)
Inżynierowie, projektanci czy artyści coraz częściej sięgają po możliwości, jakie niesie za sobą nowoczesna technologia i przy jej pomocy starają się odpowiedzieć na współczesne oczekiwania rynku oraz klientów. Doskonałym przykładem może być najnowsza karta graficzna NVIDIA RTX A6000, która została zaprojektowana w taki sposób, by przyspieszyć fotorealistyczne renderowanie i w ten sposób usprawnić (...)
Przetwarzanie chmurowe (ang. cloud computing) to technologia, która została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez biznes, jak i podmioty dostarczające rozwiązania dla konsumentów. Korzystanie z chmury jest niezwykle wygodne i bezpieczne, jednak nie jest pozbawione wad. Cloud computing nie radzi sobie najlepiej chociażby z dużymi wolumenami danych czy ich przetwarzaniem w czasie zbliżonym do (...)
Technologia Digital Twin nie jest jeszcze powszechnie stosowana, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Tworzenie cyfrowych bliźniaków, czyli wirtualnych odpowiedników rzeczywistych przedmiotów już dziś znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle – pozwala doskonalić metody produkcji, minimalizować częstotliwość usterek i podnosić jakość finalnego produktu. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą (...)
Jeszcze do niedawna pojazdy kierowane autonomicznie, czyli bez udziału kierowcy, kojarzyły nam się wyłącznie z filmami science fiction. Były jedynie futurystyczną fantazją, która wydawała się być niezwykle trudna w realizacji. Okazuje się jednak, że autonomiczne samochody nie są żadną utopijną wizją, ale wcale nie tak odległą przyszłością. Naukowcy czynią na tym polu coraz większe postępy, a (...)
Wiele biznesowych czy nawet społecznych problemów rozwiązywanych jest dziś przy pomocy komputerów – algorytmów, które poprzez analizę ogromnych zasobów danych sugerują najlepsze rozwiązania i podpowiadają optymalne scenariusze postępowania w konkretnych sytuacjach. Rosnące wolumeny danych, a także coraz większa liczba parametrów, jakie modele muszą brać pod uwagę, sprawiają, że klasyczne komputery (...)
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wdziera się w nasze codzienne życie, dlatego też nikogo nie powinno dziwić rosnące nią zainteresowanie. Mowa jednak nie o zainteresowaniu z perspektywy podmiotu korzystającego z możliwości i udogodnień jakie niesie za sobą AI, ale z punktu widzenia przedstawicieli biznesu i specjalistów IT, którzy chcieliby lepiej zrozumieć sposób działania sztucznej inteligencji i (...)
Z każdym kolejnym rokiem sztuczna inteligencja oraz możliwości, jakie za sobą niesie, zaskakują coraz bardziej. Zasilane danymi algorytmy już dziś zmieniają nasze codzienne życie i krajobraz biznesowy. Po AI sięga dziś niemal każda branża, gdyż w technologii tej dostrzega wymierne wartości – szansę na ograniczenie kosztów, zwiększenie przychodów, poprawę wydajności czy redukcję ryzyka. Jak sztuczna (...)
Technologia i komputery rozwijają się dziś tak szybko, że często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Urządzenia, które jeszcze 20 lat temu nazywano superkomputerami, dziś przegrałyby walkę z wielokrotnie mniejszymi smartfonami czy tabletami. I choć współczesne smartfony dysponują dużymi możliwościami, w żaden sposób nie mogą konkurować z potężnymi jednostkami, które wykorzystywane są w najlepszych (...)
W ostatnich latach coraz częściej używa się terminów takich jak: rzeczywistość wirtualna, rzeczywistość rozszerzona czy rzeczywistość mieszana. I choć nie są to nowe technologie – naukowcy Paul Milgram i Fumio Kishino rzeczywistość mieszaną, łączącą w sobie cechy rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, zdefiniowali już w 1994 roku. Dziś obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój tej dziedziny. Co (...)
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w kolejne aspekty naszego życia i w mniejszym lub większym stopniu je rewolucjonizuje. Tyczy się to również szkolnictwa i szeroko rozumianego poszerzania zakresu wiedzy i kompetencji. W jaki sposób AI jest dziś wykorzystywana w obszarze nauki? Czy dynamiczny rozwój technologii może w dłuższym horyzoncie czasu zrewolucjonizować system edukacji i zmienić (...)
Przetwarzanie ogromnych zbiorów danych wymaga nie tylko odpowiednich kompetencji, ale również odpowiedniej infrastruktury systemowej: zaawansowanych maszyn, które będą w stanie w ułamkach sekund procesować ogromne zbiory danych i przeprowadzać zaawansowane obliczenia. Nie da się ukryć, że tego typu procesy zgłaszają duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, co odbija się na kondycji środowiska (...)
Sztuczna inteligencja dąży do odwzorowania sposobu działania ludzkiego mózgu i umożliwienia programom komputerowym wykorzystania tych umiejętności w konkretnych celach. Zadanie to realizowane jest przez tzw. sieci neuronowe. To właśnie dzięki nim maszyny z każdym kolejnym rokiem stają się coraz inteligentniejsze. Zyskują umiejętności analizowania zaawansowanych zbiorów danych, identyfikowania w nich (...)
Bardzo często podnoszonym tematem w kontekście sztucznej inteligencji jest ryzyko zastąpienia człowieka przez odpowiednio przeszkolony algorytm, który będzie w stanie wykonywać jego pracę co najmniej tak samo skutecznie. Sztuczna inteligencja udowodniła już, że doskonale radzi sobie z malowaniem obrazów na zadany temat, a nawet odpowiadaniem na zadawane pytania. Kolejna odsłona narzędzia do (...)
Zastosowanie sztucznej inteligencji we współczesnym świecie nierzadko budzi zdziwienie, a nawet podziw. Doskonałym przykładem dla tego twierdzenia jest zdolność AI do generowania obrazów. Mowa tu o obrazach, które doskonale imitują dzieła największych twórców, a przy tym są oryginalne i niepowtarzalne. W jaki sposób sztuczna inteligencja tworzy obrazy? Czy grafiki generowane przez AI mogą stanowić (...)
NVIDIA A100 zaprojektowana została by wspierać funkcjonowanie najbardziej wydajnych centrów danych na świecie, przyspieszać procesy wykorzystujące zaawansowaną analitykę oraz możliwości, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja. Systemy obliczeniowe dużej skali (HPC) niewątpliwie przyspieszają postęp nauk obliczeniowych, a NVIDIA A100 skutecznie ten postęp wspiera. Czym się charakteryzuje NVIDIA (...)
Sztuczna inteligencja towarzyszy nam dziś na każdym kroku. Często nawet nie jesteśmy tego świadomi, ale z wyników jej pracy korzystamy codziennie. Z każdym kolejnym rokiem rosną tym samym obawy, że maszyny będą wkrótce bardziej inteligentne niż przeciętny człowiek. W jaki sposób weryfikuje się zdolność maszyn do myślenia? Istnieje wiele różnych metod, jednak niewątpliwie jedną z najpopularniejszych (...)
W naukach medycznych komputerowe systemy sztucznej inteligencji znajdują szerokie zastosowanie. Typowe zastosowania obejmują diagnozowanie pacjentów, kompleksowe odkrywanie i opracowywanie leków, poprawę komunikacji między lekarzem a pacjentem, przepisywanie dokumentów medycznych, takich jak recepty oraz zdalne leczenie pacjentów. Systemy komputerowe często wykonują zadania bardziej wydajnie niż (...)