Razem: 0,00 zł
Praca kreatywna, realizowana przez grafików, filmowców czy naukowców, wymaga odpowiedniego sprzętu. Sprzętu, który dysponuje odpowiednią mocą obliczeniową i jednocześnie oferuje szereg udogodnień, które jeszcze bardziej przyspieszają pracę, czyniąc ją przyjemniejszą. Jak z usprawnianiem pracy kreatywnej radzą sobie najnowsze laptopy NVIDIA GPU GeForce RTX 4070, 4060, 4050?
NVIDIA GPU GeForce RTX 4070, 4060, 4050 – specyfikacja techniczna
Układy GPU GeForce RTX z serii 40 stworzono z myślą o wykorzystaniu w najszybszych komputerach przenośnych dla graczy i twórców. Wszystkie zbudowano w oparciu o architekturę NVIDIA Ada Lovelace, cechującą się nieprawdopodobną wydajnością, niskim poborem mocy i długim czasem pracy na zasilaniu akumulatorowym. Skok wydajności, jaki udało się producentowi zaoferować względem poprzedniej generacji produktów jest naprawdę imponujący, a wykorzystanie sztucznej inteligencji dodatkowo potęguje ten efekt. Co konkretnie mają do zaoferowania poszczególne układy? Przyjrzyjmy się ich parametrom technicznym.
- NVIDIA GPU GeForce RTX 4050 – 2 560 rdzeni NVIDIA CUDA, 1605–2370 MHz częstotliwości podwyższonej i 6 GB GDDR6 pamięci.
- NVIDIA GPU GeForce RTX 4060 – 3 072 rdzeni NVIDIA CUDA, 1470–2370 MHz częstotliwości podwyższonej i 8 GB GDDR6 pamięci.
- NVIDIA GPU GeForce RTX 4070 – 4 608 rdzeni NVIDIA CUDA, 1230–2175 MHz częstotliwości podwyższonej i 8 GB GDDR6 pamięci.
Co do zaoferowania mają nowe laptopy NVIDIA?
Wolni strzelcy, aspirujący artyści oraz naukowcy, pracujący na co dzień z ogromnymi wolumenami danych, od niedawna mogą korzystać z niezwykle wydajnych laptopów, zatwierdzonych przez NVIDIA Studio. Wyposażono je w karty graficzne GeForce RTX 4050, 4060 lub 4070, a ich producentami są ASUS, GIGABYTE i Samsung.
Co konkretnie mają do zaoferowania poszczególne jednostki? Zacznijmy od Galaxy Book3 Ultra z oferty Samsunga, który dostępny jest z kartą graficzną GeForce RTX 4070 lub GeForce RTX 4050 i 16-calowym wyświetlaczem AMOLED 3K. Możliwość tworzenia bez ograniczeń na laptopie Samsunga możliwa jest nie tylko dzięki procesorom graficznym NVIDIA, ale również najpotężniejszej serii procesorów Intela. W rezultacie jednostka zapewnia ogromną moc i wydajność, a do tego 1 TB wbudowanej pamięci, którą można rozszerzyć o dodatkowe 2 TB. Nie potrzebne są tym samym obawy, że zabraknie nam pamięci na zapisanie rezultatów naszej twórczej pracy.
W ofercie GIGABYTE znajdziemy zaktualizowany model Aero 16 Studio, który wyposażono w kartę graficzną NVIDIA GPU GeForce RTX 4070 i 16-calową matrycę OLED 4K+ z cienką ramką i częstotliwością odświeżania 60 Hz. Powodów do narzekań nie będą mieli również poszukiwacze nieco bardziej poręcznego sprzętu. W ofercie jest bowiem model Aero 14 Studio, wyposażony w procesor graficzny NVIDIA GPU GeForce RTX 4050, 14-calową matrycę OLED z cienką ramką i częstotliwością odświeżania 90 Hz.
Co proponuje ASUS? Dwie małe i niezwykle poręczne jednostki, które mają naprawdę wiele do zaoferowania. Producent sięgnął po procesory NVIDIA GPU GeForce RTX 4050 i NVIDIA GPU GeForce RTX 4060, które wykorzystał w niewielkim, zaledwie 13,4-calowym ASUS ROG FLOW Z13. Jednostka napędzana jest procesorem Intela (13th Gen Intel® Core™ i9-13900H Processor 2.6 GHz), oferuje 1 TB pamięci wbudowanej i kilka ciekawych udogodnień dla twórców – obracaną o 170 stopni podpórkę, odłączaną pełnowymiarową klawiaturę do mobilnego tworzenia, a także rysik z obsługą NVIDIA Canvas, który pozwala zamienić proste pociągnięcia pędzla w realistyczne obrazy doskonalone przez sztuczną inteligencję.
Jak technologia NVIDIA usprawnia pracę twórczą?
Praca kreatywna ma to do siebie, że nie zawsze realizowana jest w tym samym miejscu. Twórcy, artyści i badacze danych pracują o różnych porach dnia i nocy, są mobilni i dynamiczni, dlatego poszukują rozwiązań, które w jak największym stopniu będą się wpisywały w ich styl życia i pracy. Laptopy wyposażone w jednostki NVIDIA stanowią odpowiedź na te potrzeby. Są jeszcze lżejsze i cieńsze, a do tego istotnie przewyższają wydajnością jednostki poprzedniej generacji. Mogą tym samym towarzyszyć twórcom dosłownie wszędzie – w pracy, w domu, w podróży czy podczas spotkań biznesowych odbywających się w najróżniejszych miejscach.
W kontekście pracy kreatywnej niezwykle istotna jest wydajność i niezawodność. W tym obszarze NVIDIA ma naprawdę wiele do zaoferowania. Zwiększona wydajność to zasługa wspomnianej już architektury NVIDIA Ada Lovelace, wyzwalającej całą potęgę ray tracingu, oraz piątej już generacji technologii Max-Q, która dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji optymalizuje wydajność, pobór mocy, a także czas pracy na zasilaniu akumulatorowym.
W tym miejscu wspomnieć należy również o rewolucyjnej technologii DLSS 3, która również, dzięki sięganiu po sztuczną inteligencję, bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia wydajności poprzez podwojenie liczby klatek na sekundę. Technologia ta napędzana jest rdzeniami Tensor czwartej generacji i akceleratorem przepływu optycznego, które nieustannie analizują klatki i dane ruchu i na tej podstawie rekonstruują obrazy o jakości natywnej. Korzyści płynące z tej technologii z pewnością docenią twórcy oraz miłośnicy gier komputerowych.
NVIDIA sporo do zaoferowania ma również w kontekście topowych narzędzi dla branży kreatywnej. Korzystanie z potężnych technologii NVIDIA Studio pozwala wynieść realizowane projekty na zupełnie nowy poziom. Laptopy NVIDIA oferują imponujące możliwości w zakresie renderowania 3D, projektowania graficznego, edycji video czy wizualizacji architektonicznej. NVIDIA Studio to ponad 110 popularnych aplikacji kreatywnych w tym m.in.: Omniverse, który pozwala łączyć kreatywne światy, Canvas, zmieniający proste pociągnięcia pędzlem w realistyczne, pełne głębi obrazy, a także Broadcast, pozwalający w domowym zaciszu stworzyć prawdziwe studio streamingowe.