Razem: 0,00 zł
Kluczowe różnice między GeForce RTX Series 30 a Series 40
Procesory GeForce RTX 30 Series oraz GeForce RTX 40 Series to niezwykle potężne jednostki, które są w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników – naukowców, grafików czy miłośników gier. Co konkretnie mają do zaoferowania jednostki wchodzące w skład każdej z serii? Na czym polegają kluczowe różnice między nimi i jak przekładają się one na jakość pracy i rozrywki użytkowników?
GeForce RTX 30 Series – specyfikacja techniczna
Układy, wchodzące w skład serii GeForce RTX 30, powstały z myślą o miłośnikach gier, a także twórcach, którzy potrzebują niezwykle silnych jednostek, by prowadzić swoje badania, analizować ogromne zbiory danych czy realizować kreatywne pasje. Oferowane przez NVIDIA jednostki, zbudowane na bazie architektury Ampere, doskonale radzą sobie z takimi zadaniami.
Architektura Ampere to druga generacja układów RTX NVIDIA. Układy dodatkowo wspierane są rdzeniami RT drugiej generacji, rdzeniami tensor trzeciej generacji i multiprocesorami strumieniowymi, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z wielu nowoczesnych funkcji zasilanych sztuczną inteligencją, a także cieszyć się niezwykle realistyczną grafiką, opartą na ray tracingu.
Jakie konkretnie jednostki wchodzą w skład serii GeForce RTX 30? Klienci mają naprawdę szeroki wybór, gdyż mogą wybierać spośród dziewięciu różnych jednostek:
- GeForce RTX 3050 - 2560 / 2304 rdzeni NVIDIA CUDA, 8 GB pamięci GDDR6,
- GeForce RTX 3060 – 3584 rdzeni NVIDIA CUDA, 8 GB pamięci GDDR6,
- GeForce RTX 3060 Ti – 4864 rdzeni NVIDIA CUDA, 8 GB pamięci GDDR6,
- GeForce RTX 3070 – 5888 rdzeni NVIDIA CUDA, 8 GB pamięci GDDR6,
- GeForce RTX 3070 Ti – 6144 rdzeni NVIDIA CUDA, 8 GB pamięci GDDR6,
- GeForce RTX 3080 – 8960 / 8704 rdzeni NVIDIA CUDA, 12 GB pamięci GDDR6X,
- GeForce RTX 3080 Ti – 10 240 rdzeni NVIDIA CUDA, 12 GB pamięci GDDR6X,
- GeForce RTX 3090 – 10 496 rdzeni NVIDIA CUDA, 12 GB pamięci GDDR6X,
- GeForce RTX 3090 Ti – 10 752 rdzeni NVIDIA CUDA, 12 GB pamięci GDDR6X.
Każda z nich jest w stanie obsługiwać do 4 wyświetlaczy o rozdzielczości 7680 × 4320.
Co do zaoferowania ma GeForce RTX 40 Series?
Seria procesorów graficznych GeForce RTX 40 to, jak zapewnia producent, więcej niż szybkie układy graficzne. Podobnie jak układy z serii 30 są one adresowane przede wszystkim do graczy i twórców. To, co je jednak odróżnia od poprzedniej serii, to przede wszystkim architektura, na jakiej zostały zbudowane – Ada Lovelace. W rezultacie zapewniają skokową wręcz poprawę wydajności, co doskonale widać po niezwykle realistycznej, wspieranej sztuczną inteligencją grafice, wysokim FPS i niskimi opóźnieniami.
Miłośnicy gier, którzy zdecydują się na jeden z układów serii 40 z pewnością nie będą mieli powodów do narzekań – zachwyci ich niezwykle realistyczna i szczegółowa grafika, wykorzystująca pełny potencjał ray tracingu, doskonale symulująca zachowanie światła w rzeczywistym świecie. Na wspomnienie zasługuje również oparty na sztucznej inteligencji mnożnik wydajności, który dzięki akceleratorowi przepływu optycznego i procesorom Tensor produkuje dodatkowe klatki wysokiej jakości, zwiększając w ten sposób FPS.
Co konkretnie zaproponował producent w ramach serii 40? Tu również do wyboru mamy sporo niezwykle potężnych jednostek, jednak jest ich nieco mniej a dokładnie sześć:
- GeForce RTX 4060 – 3072 rdzeni NVIDIA CUDA, 8 GB pamięci GDDR6,
- GeForce RTX 4060 Ti – 4352 rdzeni NVIDIA CUDA, 6 lub 8 GB pamięci GDDR6,
- GeForce RTX 4070 – 5888 rdzeni NVIDIA CUDA, 12 GB pamięci GDDR6X,
- GeForce RTX 4070 Ti – 7680 rdzeni NVIDIA CUDA, 12 GB pamięci GDDR6X,
- GeForce RTX 4080 – 9728 rdzeni NVIDIA CUDA, 16 GB pamięci GDDR6X,
- GeForce RTX 4090 – 16 384 rdzeni NVIDIA CUDA, 24 GB pamięci GDDR6X.
Każdy układ RTX 40 Series zbudowany jest na architekturze Ada Lovelace. Oferuje rdzenie RT trzeciej generacji, rdzenie Tensor czwartej generacji i obsługuje do czterech wyświetlaczy o rozdzielczości 4K przy 240 Hz lub 8K przy 60 Hz z DSC, HDR.
Źródło: https://stock.adobe.com/
RTX 30 Series vs. RTX 40 Series – najważniejsze różnice
Nie da się ukryć, że seria GeForce RTX 40, jako następca serii 30, ma znacznie więcej do zaoferowania. Jest zbudowana na ultraszybkiej i ultrawydajnej architekturze Ada Lovelace, wykorzystuje nowsze generacje rodzeni RT i Tensor, dzięki czemu wyraźnie podnosi jakość doświadczeń podczas gry, a dodatkowo zapewnia optymalne parametry i rozwiązania do pracy badawczej czy kreatywnej. Nie zmienia to jednak faktu, że obie serie zapewniają świetną grafikę, a także wiele funkcji wspieranych sztuczną inteligencją, które dodatkowo potęgują ten efekt i zapewniają niepowtarzalne doświadczenie.
Przejdźmy jednak do konkretów. Wykorzystywane w serii 40 rdzenie Tensor czwartej generacji są niewiarygodnie szybkie. Względem poprzedniej generacji zwiększyły przepustowość aż 5-krotnie! Ogromny postęp producent poczynił również w kontekście rdzeni RT, które odpowiadają za ray trading w czasie rzeczywistym. Są one wykorzystywane podczas renderowania scen 3D oraz dostosowywania poziomów światła, kolorów i jasności. Seria 40 wyposażona została w rdzenie RT trzeciej generacji, które dysponują nawet dwukrotnie większą przepustowością i wydajnością. Bezpośrednio przekłada się to na szybkość obliczeń niezbędnych do zaawansowanego śledzenia promieni i renderowania w czasie rzeczywistym.
Na wspomnienie zasługują również:
- dostępna dla architektury Ada Lovelace technologia Shader Execution Reordering, nawet trzykrotnie poprawiająca efektywność działania modułu cieniującego i zwiększająca liczbę klatek na sekundę o 25%,
- udoskonalona w serii 40 technologia NVIDIA DSLL, wprowadzająca do grafiki zaawansowane techniki uczenia głębokiego,
- nowe kodery NVENC ósmej generacji, które przypadną do gustu przede wszystkim twórcom i streamerom.
Mimo niezaprzeczalnej przewagi serii 40 nad serią 30, wszystkie jednostki wcześniejszej generacji wciąż pozostają dobrym wyborem. Zapewniają wysoką wydajność i doskonałe doświadczenia w rozsądnej cenie. Zupełnie niepotrzebne są obawy, że nie poradzą one sobie z obsługą najnowszych gier.
Seria 40, zaprezentowana światu końcem ubiegłego roku, zainteresować powinna najbardziej wymagających użytkowników – ceniących sobie dostęp do najnowszych i najlepszych technologii, a także oczekujących rozrywki w 4K.